Top Stories from the Microsoft DevOps Community – 2018.08.31

Edward Thomson

This week is one of my favorite times of year. The evenings are getting cool and crisp, the apple tree in the backyard is bearing fruit, and best of all, there’s some great DevOps reading to be had. That’s right, I know what I’m doing this weekend!

Radio TFS: DevOps for the rest of us with Dave Harrison Dave Harrison joins the crew from Radio TFS to talk about driving DevOps transformations, technical debt in teams, supporting production, and his new book, “Achieving DevOps: A 12 Month Journey to Better, Safer, Faster” (due out next spring).

Sourcetree 3.0 branches out to support VSTS Our friends over at Sourcetree have been hard at work on their 3.0 release, and we’re thrilled to see deeper integration with Visual Studio Team Services. We’re downloading the beta so that we can get started with the new pull request creation experience.

Azure Friday: Go on Azure I am decidedly not a Gopher – so I missed out on GopherCon this week. But even though I wasn’t there, I can still learn all about the Go language thanks to this week’s Azure Friday — it’s all about Go.

Running a VSTS build/release/deployment agent on a Raspberry Pi The VSTS team is careful to always support any developer on any platform. Even when that platform is the size of a deck of playing cards. Damian Brady gets a VSTS build and deployment agent set up on a Raspberry Pi.

5 comments

Discussion is closed. Login to edit/delete existing comments.

 • Buse Ter 0

  Üniversite sınavına hazırlanacak öğrenciler için sayısal meslekleri ve sayısal bölüm meslekleri hakkında bilgiler veriyoruz. Özellikle lise hayatında sayısal ağırlıklı derslerinde çalışan öğrenciler için çok önemli olan bu yazı sayesinde sayısal öğrencileri seçebilecekleri meslekleri öğrenecek ve tercih dönemlerinde zorluk çekmeyeceklerdir.  Ayrıca yazı içerisinde sayısal öğrenciler için hangi mesleklerin tercih edildiğini ve tercih edilmesi gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

 • Buse Ter 0

  Her geçen yıl telefon operatörlerinin numaralarının sayısı artıyor, durum böyle olunca da bazen telefonlarımıza tanımadığımız numaralardan aramalar gelebiliyor, işte böyle bir durumda isimden numara bulma işlemini ücretsiz ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

 • Buse Ter 0

  Eminiz herkes muzu çok seviyor ve tüketmekten çok zevk alıyor. Gerçekten muz çok faydası olan bir meyvedir ve tüm dünyada yaygın bir biçimde tüketilmektedir. Muzu tükettikten sonra kabuklarını beğenmeyiz ve hemen çöpe atarız. Peki siz muzu tükettiğinizde muz kabuğunu hemen çöpe mi atıyorsunuz? Orada durun bu kabuğu çöpe atmadan önce, faydalarını bilmek için bu yazıyı okuyun. Size şaşırtıcı şeyler öğreteceğiz. Muz kabuğunun faydaları hakkında bilgi sahibi olunca çok şaşıracaksınız. Faydalarından çok kullanım alanları da sizi çok şaşırtacak ve beklide işinizi kolaylaştıracaktır.

 • samiyakali@outlook.com 0

  Ücretsiz olarak internetten test çözmek artık mümkün bir hale geldi aşağıda vereceğimiz adresten giriş yaparak test çöz istediğiniz kategoride ücretsiz testleri online olarak kolayca çözebilme imkanına sahipisiniz.

Feedback usabilla icon